kontakt.felgilab@gmail.com Godziny otwarcia: Po—Pi: 8.00 - 17.00 | So: 9.00 - 13.00

pl Ulica Warszawska 49, 05-090 Dawidy (4 km od Al. Krakowskiej)

Czy felgi aluminiowe można spawać?

Czy felgi aluminiowe można spawać?
12.09.2023

Felgi aluminiowe to wybierana przez kierowców alternatywa dla modeli stalowych. Obręcze wykonane z tego materiału prezentują się estetycznie, są lekkie a przy tym wytrzymałe. Ponadto odpowiadają za skuteczniejsze chłodzenie układu hamulcowego. Warto pamiętać, że spełnią swoją funkcję tylko, jeśli będziemy o nie właściwie dbać. Uszkodzona felga daje dosyć specyficzne objawy, takie jak spadek ciśnienia w oponach i drgania kierownicy. Czy felgi aluminiowe można spawać, zamiast wymieniać na nowe? Tak, elementy te poddaje się procedurze regeneracji, tak samo, jak modele stalowe. Dzięki niej odzyskują swój dobry stan techniczny, jak i wygląd.

Spawanie felg to jeden z etapów regeneracji, który wykonuje się w przypadku ich pęknięcia. Procedura przeprowadzana jest przez doświadczone osoby, dysponujące profesjonalnymi urządzeniami. Ważne jest to, aby spawanie obręczy aluminiowych było wykonane w osłonie czystego gazu obojętnego Argon, dzięki czemu da się uzyskać trwałe połączenie i jak najlepszy przetop.

Tak wygląda felga po naprawie niskiej jakości

napawanie felg
napawanie felg
napawanie felg

Czy spawanie felg jest bezpieczne?

Wiemy już, czy felgi aluminiowe można spawać, jednak czy jest to procedura bezpieczna? Tak, spawanie obręczy jest bezpieczne. Przerwanie ciągłości powierzchni felgi wymaga profesjonalnego zespawania. Nieumiejętne wykonanie tej czynności może doprowadzić do powstania mikropęknięć, a przy tym wpłynąć na strukturę tego elementu. Najlepiej zostawić tego rodzaju prace specjalistom, którzy dysponują fachową wiedzą, umiejętnościami i nowoczesnym wyposażeniem. Warto dodać, że spawaniu poddawane są jedynie felgi, które nie będą po jego wykonaniu stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa na drodze. Naprawy obejmują tylko części posiadające ubytki materiału czy popękane. Do naprawy nie nadaje się felga w przypadku, gdy:

  • pękło jej ramię albo szprychy,
  • felga ma głębokie zarysowanie powierzchni,
  • została skrzywiona oś felgi, a jej odchylenie osiąga powyżej 1 mm.

Podczas spawania felg z aluminium istotne jest niedopuszczenie do wytworzenia tlenku oraz powstania porów, co skutkowałoby osłabieniem spawów. Procedura musi być  wykonana w osłonie argonu. Profesjonalna firma zachowuje odpowiednie warunki spawania, dzięki czemu szybko i bezpiecznie eliminuje pęknięcia i uszkodzenia. Sama felga odzyskuje trwałość, a kierowca może bezpiecznie korzystać z niej przez kolejne lata. Warto dodać, że spawanie i prostowanie felg aluminiowych zawsze zmniejsza wytrzymałość. Ponadto musimy liczyć się z uszkodzeniem lakieru podczas tych zabiegów.

Jak dbać o felgi aluminiowe?

Znając już odpowiedź na pytanie,czy felgi aluminiowe można spawać, warto zastanowić się też, jak o nie prawidłowo zadbać na co dzień. Spawane felgi aluminiowe są narażone na liczne zabrudzenia. Osadzają się na nich pyły zawierające w sobie sporą ilość metali, drobinki smoły i asfaltu, sadza oraz oleje. Substancje przywierają do ich powierzchni i trudno je usunąć. Zachowanie estetycznego wyglądu obręczy wymaga regularnego mycia tych elementów. Do tego celu można wykorzystać wodę bądź płyn z dodatkiem detergentów. Innym rozwiązaniem jest sięgnięcie po bezpieczne, profesjonalne produkty przeznaczone do czyszczenia oraz pielęgnacji felg z aluminium. Silniejsze preparaty mogłyby uszkodzić powłokę lakierniczą felg. Mowa tutaj zwłaszcza o tych zawierających w składzie:

  • benzynę,
  • rozpuszczalniki,
  • alkohole.

Warto pamiętać, aby zawsze stosować się do instrukcji dołączonej przez producenta danego specyfiku. Po wymyciu, felgi należy dokładnie spłukać wodą. Do czyszczenia nie należy używać twardych i ostrych szczotek. Dozwolone są jedynie miękkie gąbki. Nie wskazane jest używanie myjek wysokociśnieniowych, zwłaszcza w przypadku modeli lakierowanych. Co miesiąc lub rzadziej, warto woskować koła, aby ochronić je przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych i zanieczyszczeniami.

Nigdy nie należy myć felg bezpośrednio po jeździe samochodem, gdyż element ten mocno się nagrzewa. Myjąc gorące koła, można nieświadomie zniszczyć lakier, jak i przezroczystą powłokę na obręczach. W sezonie zimowym należy regularnie oczyszczać felgi z nagromadzonego brudu, w tym ze szkodliwych dla nich środków chemicznych (np. sól drogowa).

Aby felgi były zachowane w dobrym stanie, należy stosować się do powyższych zasad. Jeśli jednak dojdzie do ich uszkodzenia, możemy zdecydować się spawanie tychże części.