kontakt.felgilab@gmail.com Godziny otwarcia: Po—Pi: 8.00 - 17.00 | So: 9.00 - 13.00

pl Ulica Warszawska 49, 05-090 Dawidy (4 km od Al. Krakowskiej)

Na czym polega i czy warto robić renowacje felg?

Na czym polega i czy warto robić renowacje felg?
27.01.2024

Renowacja felg jest to proces ich odświeżenia lub odnawiania (w przypadku gdy są uszkodzone). Ich zniszczenie następuje najczęściej w wyniku dziur w nawierzchni powstałych przez przejeżdżające, ciężkie samochody ciężarowe, upały czy trudne warunki panujące zimą. Jak wygląda regeneracja felg? Czy w każdym przypadku można je przeprowadzić?

Na czym polega renowacja felg?

Każdy właściciel auta powinien wiedzieć, że nawet niewielkie uszkodzenie czy odprysk w stalowej części koła może przyczynić się do powstania rdzy, a w efekcie do trwałego zniszczenia danego elementu. Na szczęście można temu zapobiec — konieczne jest jednak skorzystanie z usługi takiej jak renowacja felg. W tym procesie naprawiane są wszystkie zarówno większe, jak i mniejsze uszkodzenia mogące powstawać na skutek różnych okoliczności (nierówności na drodze, kolizje, uderzenia, otarcia o krawężnik, usterki mechaniczne itp.).

Zanim jednak felga zostanie poddana renowacji, niezbędne jest jej dokładne wyczyszczenie i oszacowanie skali zniszczeń.

Jak wygląda proces renowacji felg?

Samodzielna regeneracja felg może być trudna — dlatego w tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień. W większości przypadków proces ten można podzielić na trzy etapy:

  • naprawa rantów,
  • piaskowanie,
  • malowanie.

Regeneracja nie zawsze jest możliwa. Nie przeprowadza się jej na felgach, które są mocno uszkodzone lub odkształcone.

Jak dokładnie wygląda proces regeneracji felg? Pierwszym etapem jest zdjęcie kół, dokładne umycie i wysuszenie ich. Jeżeli są to felgi stalowe, niezbędne jest sprawdzenie, czy nie ma na nich śladów korozji (jeżeli tak należy je usunąć, a felgę zabezpieczyć). Często zdarza się też, że na tym etapie zostaje zabezpieczone miejsce styku z oponą i rant. Sucha felga przecierana jest papierem ściernym (o różnej gradacji). Powstały po tym pył usuwany jest ściereczką, a felga przemywana zmywaczem silikonowym. Jeżeli na powierzchni felgi widoczne są zarysowania, łatane są specjalną szpachlą (rodzaj zależny jest od typu felgi — inny preparat stosuje się do modeli stalowych, inny do aluminiowych). Utwardzona szpachla musi zostać wygładzona, a następnie wyczyszczona, aby można było przystąpić do malowania — najpierw podkład, potem farba bazowa, a na koniec bezbarwny lakier, który ma zabezpieczyć całość.

Czy warto robić renowacje felg?

Jeżeli jest taka możliwość, warto zdecydować się na renowację felg. To rozwiązanie zdecydowanie tańsze (nawet kilkukrotnie) niż zakup nowego zestawu. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze koszt renowacji będzie taki sam — wysokość opłat zależna jest między innymi od stanu felg, ich wielkości czy designu.

Renowacja felg to bardzo ważny zabieg — dzięki niemu można naprawić nie tylko drobne uszkodzenia powstałe na ich powierzchni, ale również przywrócić pierwotny wygląd czy nawet zmienić ich kolor.

Z zabiegu korzystają regularnie osoby, które ze szczególną troską podchodzą do kwestii związanych z estetyką pojazdu — to właśnie felgi w dużej mierze wpływają na to, jak auto się prezentuje.

Dzięki renowacji felg możliwe jest również zwiększenie ich odporności na korozję — to bardzo ważne w przypadku felg aluminiowych.

Jakie są objawy uszkodzonej felgi aluminiowej?

Felgi aluminiowe nie są tanie nic zatem dziwnego w tym, że wiele osób, gdy tylko zauważy, że są uszkodzone, będzie szukało możliwości ich naprawy. Po czym poznać, że taka felga wymaga regeneracji? Nie jest to trudne, ponieważ objawy w tym przypadku są bardzo charakterystyczne. Mogą pojawić się między innymi drgania karoserii, które nawet przy niewielkich prędkościach będą odczuwalne w całym pojeździe (im większa prędkość tym drgania będą intensywniejsze). Przy uszkodzonej j feldze mogą pojawić się również wibracje układu kierowniczego, a w konsekwencji do szybszego zużycia wielu elementów. Kolejnym objawem świadczącym o uszkodzeniu felg może być bicie kół. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy skrzywiona felga odchyla się w czasie jazdy w górę i w dół. Wówczas zauważalne są drgania, może również dochodzić do ściągania samochodu w stronę uszkodzonej felgi.