kontakt.felgilab@gmail.com Godziny otwarcia: Po—Pi: 8.00 - 17.00 | So: 9.00 - 13.00

pl Ulica Warszawska 49, 05-090 Dawidy (4 km od Al. Krakowskiej)

Wybrać felgi stalowe czy aluminiowe? Jakie felgi są lepsze?

Wybrać felgi stalowe czy aluminiowe? Jakie felgi są lepsze?
12.09.2023

Wybrać felgi stalowe czy aluminiowe? Jakie felgi są lepsze? 

Zalety felg aluminiowych 

 

Felgi aluminiowe to przede wszystkim styl. Nic tak nie zmienia wyglądu zewnętrznego, jak dobrze dobrane felgi aluminiowe. Najczęściej te najbardziej poprawne pod względem designu są dziełem inżynierów i projektantów producentów samochodów. 

 

Drugą niezaprzeczalną różnicą między felgami aluminiowymi a stalowymi jest ich rozmiar. Nie znajdziemy felgi stalowej w rozmiarze 18, chyba że jest to koło zapasowe. Sugeruje to, że wszystkie nowoczesne samochody, zwłaszcza suv I klasy premium, po prostu nie mogą być wyposażone w stalowe felgi ze względu na ich rozmiar. 

 

Trzecią zaletą felg aluminiowych jest to, że korodują one w mniejszym stopniu niż felgi stalowe. Przy takiej samej dbałości i takim samym sposobie użytkowania, felgi aluminiowe dłużej zachowają swój wygląd. Po pierwsze, takie właściwości ma metal, jakim jest aluminium. Po drugie, najczęściej felga aluminiowa z fabryki jest malowana trzema warstwami - podkład, farba, lakier. Podczas gdy felgi stalowe często malowane są jedną warstwą. Jest to niezaprzeczalna zaleta przy użytkowaniu felg aluminiowych zimą, gdyż one dłużej zachowają swój wygląd przy użytkowaniu z odczynnikami chemicznymi, którymi posypywana jest droga zimą. Tak więc na pytanie czy można używać felg aluminiowych zimą, odpowiedź jest jednoznacznie twierdząca.

 

Czwartą i oczywistą zaletą felg aluminiowych jest to, że jeśli wybierzemy je do samochodu osobowego, będą one mocniejsze od stalowych, ponieważ felgi aluminiowe są wykonane z różnych stopów (chodzi o kute felgi) i mają różne kształty, co nie jest dostępne w przypadku felg stalowych.

Felga aluminowa
Felga aluminowa

Zalety felg stalowych:

 

Jedną z nielicznych i dość kontrowersyjnych zalet felg stalowych jest ich niska cena. Dlaczego kontrowersyjna? Płacąc mniej, można ostatecznie się zawieść, gdyż jest mniej prawdopodobne, że zachowają swój schludny wygląd. I prawdopodobnie szybciej stracą swoją geometrię podczas normalnego użytkowania, ponieważ mają mniejszą wytrzymałość. 

 

Zaletą stalowej felgi jest również to, że jest tańsza w malowaniu i renowacji. Przykładowo, cena renowacji felg stalowych R17 wynosi 480 zł, podczas gdy renowacja felg aluminiowych w tym samym rozmiarze kosztuje od 790 zł.

 

Jedną z najbardziej wyraźnych zalet felg stalowych jest to, że 99% wszystkich ciężarówek używa felg stalowych, 17,5, 19,5, 22,5 cala. W tym przypadku felgi wykonane są z grubszej stali niż felgi do samochodów osobowych, co świadczy o ich wytrzymałości i trwałości. 

Felga aluminowa
Felga aluminowa

Wady felg stalowych: 

 

Felgi stalowe są mocno korozyjne ze względu na zabarwienie, a także ze względu na konstrukcję. Składają się one z dwóch zespawanych ze sobą części, a przestrzeń między nimi nie jest malowana, tak więc znajduje się tam po prostu goły metal, który utlenia się w ciągu pierwszych kilku miesięcy użytkowania. Ponadto konstrukcja felg jest taka, że nie możemy przykleić do nich ciężarków wyważających i wypchać ich, co poważnie uszkadza metal. Kolejnym miejscem, w którym przedwcześnie pojawia się korozja są otwory mocujące, w stalowych felgach są one tak umiejscowione, że podczas dokręcania śrub uszkodzeniu ulega również farba w miejscach mocowania. 

 

Podsumowując możemy powiedzieć, że każda felga jest dobra na swój sposób. Jeśli posiadamy dużą flotę pojazdów takich jak taksówki czy samochody dostawcze, możemy śmiało zastosować felgi stalowe, gdyż zaoszczędzimy na początkowym zakupie, a dalsze lakierowanie nie będzie bardzo kosztowne. Jeśli wygląd samochodu jest dla Ciebie ważny i masz większy budżet, felgi aluminiowe są zdecydowanie dla Ciebie.